Iza zavjesa Velikog tabora: Češki prozori, simbol lutajućih radnika srednjeg vijeka


Proždrljivo je slistio sav ječam iz zdjele, odložio ju na stol i obrisao usta rukavom. Začuo je škripu vrata i iza svijeće ugledao dnevnu svijetlost kako se gura u prostoriju. Otac je ušao s vrećom preko ramena, a potom ju je položio na klupu pored njega: „Sine, kočija je spremna. Vrijeme je da pođeš“.

Izvana su se čuli udarci kopita i rzanje. „Tvoj pratitelj poznaje sigurne ceste, no nadiru crni oblaci pa ćete ranije potražiti zaklon. Ako sve bude dobro, stići ćete za pet-šest dana. Kad dođete u Köln, potraži gospodina von Hamma.“

Tog popodneva, 1350 i neke godine, tek punoljetni Peter Parler zaputio se iz malog mjesta kraj Stuttgarta na sjever.

Stoljeće kasnije stići će do nas, a u budućnosti će njegovo ime otputovati čak i u svemir.

Kako je to moguće? Odgovori leže u prozorima Velikog tabora 🙂


Češki prozori ili: dobrog majstora teško je naći od stoljeća 15-og

Veliki tabor jedan je od najljepših simbola Zagorja čiju legendu o nesretnoj ljubavi Veronike i Fridrika znaju svi školarci. Ispupčen na brdu odakle promatra zagorska sela u podnožju, osvijetljen je suncem a njegove prostorije ispunjene su prirodnom svijetlošću.

Veliki tabor
Veliki tabor, Zagorje

Srednjovjekovni dvorci nisu uvijek imali taj luksuz niti su uvijek bili lijepi. Znali su biti mračni, vlažni, hladni. Prozori su često bili mali i škrti. Uglavnom su se nalazili na najvišim katovima, nekad s rešetkama koje ih štite. Propuštali su tek toliko zraka da ne umrete od zagušljivosti, a veličinom su bili dovoljni tek stražarima koji su kroz njih pucali ili gađali strijelom.

Tek u renesansi će se dvorci „raspištoljiti“ na drugačiji način: ornamentalnim prozorima, oslikanim staklima, detaljima, bojama…

Kada promatramo zgrade, možda nismo svjesni koliko prozori pridaju njenoj ljepoti – ne samo izvana, već i iznutra. Švicarsko-francuski pionir moderne gradnje, Le Corbusier, podsjeća: „Povijest arhitekture je povijest borbe za svijetlost!

Pogledate li bolje prozore Velikog tabora, ali i dvorca Odescalchi u Iloku, primijetit ćete specifičnu vrstu prozora. Kroz njih se ne možete baciti – što je, vjerujem, bila česta prijetnja u dramatičnim dvorskim sapunicama 😀

To su prozori sa šprljcima, tj. dvokrilni prozori čiji otvor presijecaju okomita i horizontalna kamena greda. Zovu se još i „češki prozori“, a u Hrvatsku su ih u 15. stoljeću donijeli majstori iz Praga. Raseljeni po Europi, u potrazi za poslom, stigli su i u naše krajeve.

Češki prozori
Češki prozori
Veliki tabor, češki prozori

Prisjetimo li se Petera Parlera s početka, koji kočijom odlazi u daleke krajeve, možemo se zapitati: kako su u to doba pronalazili posao u inozemstvu? Što je bio srednjovjekovni oglasnik?

Tu dolazimo do odgovora koji spaja lutajuće majstore, ali i Peterove razloge zbog kojih je krenuo na put.


Šegrtske godine lutanja – tradicija koja živi

Peter s početka priče se otisnuo na putovanje zvano „godine lutanja“ ili wanderjahre.

U srednjem vijeku bila je to česta praksa za novopečene šegrte ali i umjetnike: putovati i usavršavati se nekoliko godina. Potom su u svojim cehovima prezentirali što su naučili i stvorili, te dobili višu titulu. Tako su se širili umjetnički stilovi (a i češki prozori :)). Zanimljivo je da ta tradicija postoji i danas.

Kočijom je pošao u Köln jer je njegov otac tamo već bio poznat – naime, sudjelovao je u stvaranju slavne kölnske katedrale.

Znate li tko je još rođen u Kölnu? Herman Bolle, arhitekt koji je izgradio velik dio Zagreba, uključujući i zagrebačku katedralu. Pogledate li fotografije kölnske i zagrebačke katedrale, vidjet ćete da su u pitanju veća i manja sestra.

Peter Parler kasnije će obići i druge dijelove Njemačke, te stići sve do dalekog Pariza i Engleske. Njegove godine lutanja bit će okrunjene kraljevskim pozivom da dođe u Prag. Češki kralj Karlo IV povjerio mu je gradnju Katedrale sv. Vida, najveće i najvažnije češke crkve, te slavnog Karlovog mosta.

Tada je imao tek 23 godine. Za života će se proslaviti kao jedan od najutjecajnijih majstora srednjeg vijeka, a period u kojem je živio bit će upamćen kao zlatno doba Praga.

Stil koji je njegovao zajedno sa svojim ocem postat će poznat kao „Parler“ i proširiti se po središnjoj Europi. Čak i njihovo prezime označava osobu koja rukovodi radovima, a zanimljivo je da danas njegovo ime nosi i jedan asteroid.

Njegovi učenici i šegrti uputili su se na svoje „godine lutanja“, kao i mladi Peter na početku priče. Sa sobom su donijeli nove vještine i stilove.

Svojim umijećem su u prostorije Velikog tabora propustili sunčevu svijetlost, cvrkut ptica, svjež zrak… i otvorili nove horizonte. ⁣

Veliki tabor, češki prozori

Polagano i strpljivo je najbolji način za stići negdje

Dok zurim u te prozore, umjesto kroz prozore, pomišljam kako čovjek nikad ne zna gdje ga hobi, zanat ili talent, uz trud i strpljivost, mogu odvesti. Čak i kad je u pitanju ono naizgled banalno i svakodnevno.

U današnjim brzim vremenima u kojima mnogi površno lete iz posla u posao, mijenjajući desetke titula prema potrebi, umirujuća je pomisao na onog koji u sobičku ili radnji strpljivo sjedi i brusi svoje znanje.

A kada naizgled počne sužavati polje poput pijeska u pješčanom satu, doći će trenutak kada će, poput tog pijeska, samo izletjeti na drugu stranu gdje će se ponovno otvoriti nova polja – i novi prozori…⁣

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*