Peć Mlini kod Drinovaca. Do ove ljepote dolazi se preko rodnog mjesta hercegovačkog „vječnog treptanja“ i „čuđenja u svijetu“, koji je upozoravao da ne ideš malen ispod zvijezda, kojem je ostalo samo da se druži s kamenjem jer kamenje „ne zna da se stidi i može da ćuti sa mnom“, koji je s toliko suosjećanja i ljubavi posvetio stihove tragičnom „životu nekih žena“… Pođimo putevima Antuna Branka Šimića do vodene bajke skrivene među klisurama.
Malo mjesto Peć Mlini otkrio mi je, kako smo ipak u podneblju gdje je važno znati čovika, moj rođo iz Imotskog. Sjeli smo u auto i krenuli kroz Drinovce, u kojima se prolazi kraj rodne kuće Antuna Branka Šimića (ali i njegovog brata Stanislava). Poeziju svakoga tko je shvatio da mu „s ljudima više nema života“ jednako stvara čaša koliko i olovka, pa je tako danas i Šimićeva kuća kafić na čijim su zidovima uokvireni njegovi stihovi. O kafanicama je pisao: „Tu se slađe živi. I tko mnogo strada, zaboravlja na sve u duhanskom dimu…“
Južno od Drinovaca s ceste se u jednom trenutku otvara pogled na malu dolinu između visokih stijena. Do nje se spuštamo serpentinama i stižemo ravno na parking restorana „U matere“ odakle počinje šetnjica. Putem se prolazi i kraj Hidroelektrane Peć Mlini.
„Pobjegoh iz crna i meni tuđa grada u dubrave, gizdave i pune hlada,
Da pod jelom vitom uz mirise jedre nađem opet prošli život i časove vedre…“
Peć Mlini je šetnica uz rijeku Tihaljinu, kraj starih mlinova na vodi, sve do njenog izvora iz pećine podno Cvitanjske stine. Zelenilo, tišina i žubor vode koja preskakuje kamenje u malim slapićima bili su savršen ambijent za provesti subotnje popodne. Vode zna biti puno više, ali bome, bilo je materijala i uoči ljeta kada smo mi došli.
Staza koja vodi do izvora Tihaljine nije duga, možda oko pola kilometra ili kilometar u jednom smjeru. No, putem će biti lijepih prizora, napuštenih mlinova, slapova, mjesta za slikanje, čak i malog dječjeg igrališta s dječjim ziplineom – pa vrijeme lako proleti. Zadnja točka je izvor rijeke u pećini nad kojom su se nadvile crvenkaste Cvitanjske stijene visoke 150 metara. Legenda kaže kako su ime dobile po Cvitanu koji je bio pohlepan za medom i ignorirao upozorenja vila, pa se strmoglavio niz klisuru. Što me podsjetilo, ovdje je moguće i sportsko penjanje.
Neki misle da nisu nikad čuli za rijeku Tihaljinu, no zapravo ju vjerojatno poznaju samo pod drugim imenom. Riječ je o 50 kilometara dugoj rijeci ponornici u Hercegovini koja ima mnogo imena. Javlja se kao Ričina u Posušju, Matica u Drinovcima, Tihaljina u Peć Mlinima, zatim Mlade, pa Prokop i konačno, Trebižat u Ljubuškom, a narod ju često zove samo Rika. Voda nas je potpuno opustila i upali smo u zen stanje, vođeni mudrošću koju vole u Peć Mlini: „Priroda se nikud ne žuri, a sve postigne.“
Cijeli prostor preuređen je i otvoren u pandemijsko doba. Bila sam ugodno iznenađena činjenicom da je ulaznica samo nekoliko maraka, a ako ste stanovnik Gruda još i manje (ne sjećam se da smo išta platili, ali vidjeh da tako piše na njihovom sajtu). Još više sam bila iznenađena činjenicom da nije bilo nikakve gužve, osim one koje su napravili slavljenici dječje krizme ranije toga dana. Nakon šetnje sjeli smo na kavu i sladoled „U matere“, a za kraj je grupa 60+ Hercegovaca za drugim stolom zapjevala gange.
„Hajdemo!… pjesma nek ori niz gore i vrhunce, slavimo ljetno sunce!“
Za one koji žele više, u blizini se također nalazi prekrasna Ravlića pećina koju je moguće obići uz pratnju vodiča. Uređena i osvijetljena staza vodi vas u dubine od 20 metara gdje su se nekad skrivali hajduci. Mi smo se zablistali na dječjem ziplineu, ali ako želite adrenalina, ne zove se ovo mjesto bez razloga Adrenalinski / Avanturistički park Peć Mlini. Tu se nalazi, kako kažu, jedna od najtežih ferrata u BiH (tzv. Željezni put) kao i zipline s polaznom sajlom dugom 610 metara. Uz to moguće je i sportsko penjanje po stijenama, a trenutno se gradi i biciklistička staza koja bi trebala povezati cijeli kanton.
Peć Mlini: Gdje jesti?
- Restoran “U matere” – najpraktičnije rješenje s obzirom da se nalazi na lokalitetu
- Konoba “Kod Dade” – 10-15 minuta vožnje, super hrana i ambijent, a imaju i bazen
- Ranko M&N – 10 minuta vožnje, poseban specijalitet su žabe
Peć Mlini: Što još vidjeti u okolici?
- Ravlića špilja – pećina – prije serpentina, dio istog lokaliteta
- Vodopad Koćuša – 20 km jugoistočno, predivan lokalitet na slapovima gdje možete pojesti ili sjesti na pivo/kavu, pa i okupati se
- Vrelo Vrioštice – nikad dosta vode i zelenila (ako već dođete do nje nakon Koćuše, možete svratiti i u Ljubuški, pa na vodopad Kravica)
- Crkva Sv. Katarine u Grudama – monumentalna stogodišnja crkva kakvu ne viđate baš na ovim prostorima
- Imotski – jedna je Imocka Republika, treba li objašnjenje?