Guslica, vojna sestra Snježnika: Lijep i usputan planinski vrh

Guslica je vrh na visini od 1490 m, nedaleko od Snježnika, s kojeg se može i vidjeti za lijepog vremena. No to nije prva asocijacija koja se veže uz njeno ime – bar ne nama koji volimo balkansko špijuniranje. Naime, Guslica je nekad bila lokacija JNA baze za praćenje telekomunikacijskih veza. Njenoj tajnovitosti pridonosili su podzemni tuneli, antene i šaputanja da je riječ o skloništu u slučaju atomskog rata…

Danas je ovaj zgodan vrh dostupan raji, s uredno postavljenim klupicama i stolovima za planinarski ručak u oblacima. Možda je zadnji red od mora ali ima fantastičan pogled (te čak i vlastiti heliodrom!).


Guslica, vrh s malo drugačijom “vibrom”

Na Guslici je 1980-ih izgrađena JNA baza za praćenje telekomunikacijskih veza. No tek što je upogonjena – zahvatio ju je rat i 1991. predana je hrvatskim snagama. Tada je otkriveno kako je ovaj dio planine uistinu „prekopan“, tj. da se ispod zemlje nalaze tuneli.

Živjela je kratko i misteriozno, pa danas imamo priče o špijunima, bunkerima, mrežama tunela i prostorijama na čak četiri etaže u kojima je moglo živjeti 50 ljudi itd.

Balkanski špijun / Ilija Čvorović

Nekad se moglo ući u podzemne tunele, čemu svjedoče fotografije i snimke planinara na kojima se vide unutarnji hodnici, generatori, instalacije, namještaj… Sve je to od 1990-ih uništeno ili pokradeno, a objekt je dugo vremena propadao. Tuneli su danas zaključani, pa smo tako i mi poljubili vrata sa zlaćanim novim lokotom.


Bit će bolje, netko viče

Prema pisanju NP Risnjak, 2019. godine su “NP Risnjak i Hrvatska kontrola zračne plovidbe (HKZP) potpisali Sporazum o poslovno-tehničkoj suradnji. Osim rekonstrukcije i obnove zgrade, izradio se i opremio potpuno novi VHF/UHF radijski centar “Sjeverni Jadran”. Dio zgrade biti će korišten i kao terenska stanica službe čuvara prirode a postavit će se i automatska hidrometeorološka stanica”.

U Jutarnjem listu spomenuta je pak mogućnost uređenja interijera te gradnje “jednog od najljepših planinarskih domova na tom području”. Hm… Realno, i Planinarski dom Moša Albahari na Snježniku čeka bolje dane već 20 godina, pa nikom ništa.

Za kraj priče, prepuštam vam da sami odaberete prikladan citat Balkanskog špijuna i ostavljam vas uz fotkice i opis staze.

Guslica
Guslica

Informacije o stazi

Staza od Snježnika do Guslice vidljiva je već sa Snježnika (barem za lijepog vremena) i dobro je označena. Od vrha Snježnika spušta se prema travnatim obroncima na kojima uživate u pogledu. Pred kraj staze ulazite u bukovu šumu iz koje izlazite na krš kojim se penjete do makadamske ceste, a koja vas pak vodi do vrha Guslice (inače, do vrha možete i moskvićem).

Uglavnom, staza je prilično „logična“, kao i spust s Guslice do Platka s kojeg se uglavnom kreće na Snježnik/Guslicu/Risnjak. Vraćate se istom makadamskom cestom kojom ste joj prišli, ali ne pratite zavoj koji ide desno iza brda već se spuštate preko kamenja u podnožje i pratite markacije. Samo u jednom dijelu pri kraju nas je makadamska staza dovela do račvanja na kojem nije bilo oznake (ili ju nismo vidjeli) – tu treba skrenuti lijevo i pratiti ju sve do Platka.

Guslica

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*