Vela spila: Veličanstveni zamak korčulanske “babe i dida”

Vela spila, Vela špila, Vela špilja… Kako god je zvali, ona je nešto što trebate vidjeti ako vas put navede u Vela Luku na Korčuli. Čak i da vas mrzi penjanje do brda po najvećem suncu – učinite si uslugu i izdržite 😀 A evo i zašto (makar slike ne mogu potpuno dočarati taj ambijent).

Za početak, da umanjim strah od „penjanja po najvećem suncu“. Naime, od Vela Luke do špilje vodi uredna i betonirana staza, tako da nije u pitanju nikakvo planinarenje i možete se odjenuti „po češki“.

Vela spila je smještena na brežuljku Pinski rat, na oko 130 metara nadmorske visine, a sa staze koja vodi do nje pruža se prekrasan pogled na Vela Luku i pučinu.

Vela Luka

Ulaz ne možete promašiti, naprosto je ogroman kao i sama špilja. Da se naslutiti po dimenzijama – duga je 50, široka 30 i visoka 20 metara – no tek uživo čovjek shvaća koliko je prostrana.

Špilju natkriva prirodni kameni svod s dvije velike rupe u „stropu“: Velo ždrilo i Malo ždrilo, promjera od 4 do 11 metara. Kroz te otvore ulazi dnevna svijetlost dajući joj neku sakralnu notu, kao da ste u crkvi prirode.

Posebnu čar daje joj gugutanje golubova koji svako malo prelijeću iz jedne udubine u drugu. Kao da i oni imaju svoje male špilje u zidovima.

Jedan dio špilje je iskopan u dubinu i ograđen da se netko ne bi igrao arheologa. Tu su pronađeni keramika, ognjišta, kosti, te čak i nekoliko ljudskih ukopa. Bizarni novinski naslovi koje ćemo kasnije vidjeti u Centru za kulturu govore sljedeće:

  • Žrtvovana djeca u Veloj špilji
  • Kostur djeteta star sedam milenija
  • Velolučani iskopali babu i didu

Bogu hvala, riječ je samo o grobovima i kosturima iz daleke povijesti 😀 Tako su baba i dida zapravo dva kostura pronađena u zgrčenom položaju.

Poslali smo jih u Zagreb da jih malo uredu i polipšaju, jerbo su sirote bili niku pet hiljad godišć ode zakopani ispod zemlje. I sad cila se Vela Luka trese od straha da jin se na putu do Zagreba ne dogodi koja dezgracija. Nikomu ni drago što su jih doveli s auton. Najbolje bi bilo da su jih odnili gore pješke.“

Ivo Cetinić
Vela špilja, Korčula

Smiješna epizoda odvila se 1974. godine, kada su mještani uočili neznanca koji se šunja po špilji i odmah ga drukali miliciji. Strpan je u stanicu, gdje je uspio dokazati svoju nevinost – naime, bio je to legendarni profesor Grga Novak koji je već istraživao brojne špilje. Ali, partija ima pravo: opreza nikad dosta!

Nakon što su u špilji pronađeni grobovi iz mlađeg kamenog doba, i u njima kosturi dvoje djece, porastao je interes javnosti za najnovijim vijestima i istraživanjima. Govorilo se čak i kako je sam Kiklop živio ovdje, a pronašao ga je Odisej lutajući po Korčuli.

„Za Velu Luku to je bi povijesni događaj i malo je mišćana koji nisu došli vidit ove naše prethistorijske mučenike, koji su se u ovoj vlažnoj spilji patili brez pećica, špaheri, erkodišni, mikseri, bidei, tapeti, sumpraži, video-kazeta, kafića, sastanaka i stabilizacije.“

Ivo Cetinić

Za posljednjeg ledenog doba razina Jadranskog mora bila je tako niska da je Korčula zapravo bila gora kraj koje je tekla Neretva. Ljudi koji su živjeli i sklanjali se u špilji, najčešće su lovili jelena i močvarne ptice. Svojedobno je tu bilo kojekakvih životinja koje danas ne možemo ni zamisliti na Korčuli, barem ne dobrovoljno. Nosorozi, slonovi, lavovi, hijene… Stoga je ovo jedna od najznačajnijih špilja na Sredozemlju.

Za potpuni doživljaj, svratite i u Centar za kulturu Vela Luka. Ulaz je besplatan i vidjet ćete brojne nalaze, od kostiju nosoroga do kosti djevojčice, a sve je popraćeno zanimljivim i edukativnim pločama i novinskim isječcima.

Centar za kulturu, Vela Luka

Naišli smo na prikaz ptičjeg svijeta u špilji: tetrijeb, vrana, sova, ždral, prepelica, vjetruša… A mi vidjeli samo golubove 😀 Eh! Više sreće drugi put.


Kako doći do Vela spile?

Put do Vele spile je jednostavan. Od rive u Veloj Luci do nje trebat će vam oko pola sata pješke uzbrdo. Neće vam biti potrebna nikakva sportska oprema, do gore vodi uređena betonska staza i riječ je o svega 130 metara nadmorske visine. S obzirom da je ipak u pitanju hodanje uzbrdo po stazi koja je većinom pod suncem, ponesite si vodu.

Vela spila dostupna je i ako ste s autom. U tom slučaju možete doći cestom sa sjeverne strane.

Cijena ulaznice je 15 kn, a poslije izleta u špilju svratite i u Centar za kulturu Vela Luka. Ulaz je besplatan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*