Kraj romantike austro-ugarske arhitekture, raskoši starih hotela, brojnih spomenika, crkvi i trgova, zelenila Lenuzzijeve potkove, kafića na kafiću, ali i ubrzanijeg života metropole u odnosu na druge gradove, lako se dogodi da nam male stvari prođu ispod radara – čak i kad godinama živimo i šećemo zagrebačkim ulicama.
E pa, danas hodamo laganije i počinjemo sa serijalom zagrebačkih detalja 😊 Većina njih nalazi se u centru ili su dio projekta raštrkanog po gradu, a one kvartovske ćemo pročešljati u kvartovskim razglednicama.
Neki će vam se svidjeti, a neki možda i ne. Pa ipak, oni nas podsjećaju na nekad simpatične i lude, nekad važne a zaboravljene, nekad mračne i intrigantne dijelove gradske prošlosti i iste takve ljude koji su ga činili. Stoga se nadam da se možemo složiti oko ljepote općeg šarenila i krenuti u šetnju.
1. Pas građevinar
U Zagrebu je krajem 19. stoljeća građena zgrada Prve hrvatske štedionice. Danas je poznata kao Oktogon, poveznica Ilice i Cvjetnog trga. U gradnji su sudjelovali arhitekt, graditelji i – pas! Naime, na gradilište je niotkuda dolutao pas kojeg su radnici prihvatili i dali mu ime Pluto. Kako kaže spomen ploča: „Postao je vjeran prijatelj i čuvar gradilišta, a na tom je zadatku i tragično poginuo.“
2. Tragovima rimskih sandala
Rimljani na područje današnjeg Zagreba dolaze početkom 1. stoljeća i taj period mogao bi se opisati kao miran i prosperitetan. Već nam je poznato obližnje rimsko naselje Andautonija (u Šćitarjevu), no jeste li primijetili rimske suvenire po gradu? U Zagrebu je preko stotinu nalazišta, a na nekim lokacijama možete pronaći spomen ploče. Ovo su samo neke: iz Petrinjske ulice, s križanja Savske i Vukovarske, Trga bana Jelačića i Ribnjaka.
3. Važna zgrada – bez prozora
Prije famozne „kuće bez prozora“ koja je nedavno osvanula u Preradovićevoj ulici, Zagreb je već imao jednu zgradu bez prozora. Muzej grada Zagreba nekad je bio samostan za redovnice kojima nije bio dopušten kontakt s vanjskim svijetom. Zato ni danas ta zgrada nema prozore na prvom katu (nacrtani su na pročelju), a oni u prizemlju naknadno su dodani.
4. Buzdovan protiv vještica
Kamenita vrata su jedina preostala gornjogradska vrata, a danas je u njima očuvana slika Majke Božje koja je, prema vjerovanju, preživjela požar u 18. stoljeću. Majka Božja od Kamenitih vrata smatra se zaštitnicom grada, a na dan njenog blagdana slavi se i Dan grada Zagreba, 31. svibnja.
No, jeste li uočili nešto neobično na ovom poznatom simbolu grada? Pogledate li prema krovu Kamenitih vrata, uočit ćete mali buzdovan. Potječe iz doba progona vještica u Zagrebu – tada su u kuli pored vrata bile zatočene osumnjičene vještice, a buzdovan ih je trebao spriječiti da uđu u grad. Manji buzdovan vidjet ćete i na krovu zgrade stare ljekarne kada uđete u Kamenitu ulicu.
5. Otisci stopala golog umjetnika na Ilici
Bio je petak 13. u studenom 1981. godine. U podne je puknuo Grički top, ali ono što će se dogoditi na Ilici prenut će prolaznike više nego zvuk topa. Iz haustora na broju 8, potpuno gol istrčao je Tomislav Gotovac i raširenih ruku viknuo: „Zagreb, volim te!“
Krenuo je prema Trgu bana Jelačića (tada Trgu Republike) i putem ljubio zagrebački asfalt i ulicu. Ovaj legendarni performans trajao je manje od 10 minuta – dovoljno da milicija reagira. Tomislav je uhićen, ali taj trenutak ovjekovječen je na pločniku Ilice. I fotografijama, naravno…
6. Glazbene klupe za ulične svirače
U parku Stjepana Srkulja, na Vukovarskoj ulici kod Gradskog poglavarstva, nalaze se četiri „glazbene klupe kojima ne smeta buka“. Simbolično su pripremljene za ulične glazbenike koji ovdje mogu svirati do navečer jer u blizini nema stambenih zgrada ni ljutih susjeda.
Sanja Paić otkriva „krivca“ za to. Bio je to Ian Ritchie, saksofonist iz pratećeg benda Rogera Watersa, koji je sjeo u park kraj Gradske uprave i oduševio prolaznike svojim umijećem sviranja na saksofonu, objasnivši kako je baš ovo idealna lokacija.
7. Sunčani sat – diplomski rad na Tkalčoj
Ne događa se svaki dan da vaš diplomski rad postane dio jedne od najpopularnijih ulica grada. Pa ipak, upravo to dogodilo se 1955. godine Božidaru Jušiću, studentu Akademije primijenjenih umjetnosti koji je napravio poznati sunčani sat. Ovo nije jedini zagrebački sunčani sat, štoviše – najmlađi je. No bez brige, i dalje je točan 😊
Božidaru su pomogle dvije kolegice, a zanimljivo je da ga na zidu drže vapno i svježi kravlji sir. Nalazi se u Tkalčićevoj ulici, u zelenom odvojku u kojem se nalazi i kip Marije Jurić Zagorke.
8. Jedne od najstarijih sekvoja u Hrvatskoj
Mallinov park je spomenik parkovne arhitekture u kojem će vas dočekati dvije fascinantne sekvoje (tj. golemog mamutovca) stare više od 150 godina. U Hrvatsku su stigle kao sadnice iz Pariza, a danas su izrasle u ljepotice visoke 45 metara. O njima sam već pisala, ali bio bi grijeh ne spomenuti ih na popisu malih lijepih stvari Zagreba – iako odavno nisu male.
9. Ulica neznane junakinje
Neznana junakinja ipak nije potpuno neznana, tj. barem je poznata njena priča. Riječ je o djevojci koja je, prema narodnoj predaji, poginula u obrani Sigeta od turske vojske predvođene Sulejmanom Veličanstvenim, 1566. godine. U toj bitci poginuo je i Nikola Šubić Zrinski.
Naša junakinja pronađena je mrtva, u muškoj odori u koju se očito prerušila kako bi mogla sudjelovati u ratu. Ime joj vjerojatno nikad nećemo saznati, kao ni brojnih drugih žena koje je povijest zaboravila – no, intrigantno ime ove ulice barem ostavlja trag u sjećanju.
10. Spomenik prostitutki
Kad smo već kod neznanih junakinja, vraćamo se ponovno u Tkalčićevu ulicu. Tkalčićeva je do 1930-ih bila pravi mali Amsterdam: prostitucija je bila legalna, no oglašavanje nije bilo dozvoljeno, pa ste na prozorima kuća mogli vidjeti crvenu svjetiljku i malog patuljka koji su simbolizirali što se skriva iza zastora. Ako bi patuljak bio polegnut, to je značilo da dama trenutno ima pune ruke posla. Bilo je tu svega, no o tome ću detaljnije u posebnom tekstu.
Za sada, skulptura „Žena na prozoru“ autorice Vere Dajht Kralj kao uspomena na dame koje su pomogle ekonomiji i mnogima uljepšale zagrebačke noći…